MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA 2025 | Kiscelli Múzeum

MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA 2025

Kategória: 

KARSZALAG ÉRTÉKESÍTÉS A HELYSZÍNEN VAGY ONLINE:

A KARSZALAG ÉRTÉKESÍTÉS MÁJUS 28-ÁN INDUL!

https://tinyurl.com/67vs6ka8

Felnőtt karszalag (18 év felett): 3.000 Ft

Gyerek karszalag (6-18 év között): 1.500 Ft

Ingyenes belépés: 6 év alattiaknak valamint fogyatékkal élőknek +1 fő kísérővel

 

HALLÓ? HALLÓ! Itt a Kiscelli Múzeum!

 

IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁSOK:

Halló? Halló! A telefonálás technika- és kultúrtörténete

Kurátorok: Balla Loránd és Perényi Roland

Ma már elképzelni sem tudjuk életünket telefon nélkül - miközben magát az eszközt manapság már a legritkábban használjuk a szó szoros értelmében vett telekommunikációra. Pedig a 19. század végén megjelent találmány gyökeres változást hozott a hétköznapi kommunikáció terén. Hogyan jött létre a telefon? Egyáltalán, valós igényre adott választ Bell készüléke? Hogyan jött létre a telefonhálózat, milyen technikai, infrastrukturális újítások kísérték? Hogyan jelent meg a nyilvános telefon a nagyvárosi köztérben? Milyen hatása volt a telekommunikációnak a társadalomra, kultúrára a 20. században? Ilyen és hasonló kérdésekre keressük a választ a BTM Kiscelli Múzeum legújabb időszaki kiállításában. 

Egyedi helyszín: Sziklapince

Kirakós 77+7 műből – Válogatás a Fővárosi Képtár gyűjteményéből

Kurátor: B. Nagy Anikó, Fábián Blanka

A Kiscelli Múzeum karakteres terei – barokk folyosók, régi bútorokkal berendezett kisebb szobák – különleges hátteret adnak a Fővárosi Képtár új gyűjteményi válogatásának. A tárlat 77 saját és 7 vendégművet mutat be, különböző korszakokból és műfajokból: festmények, grafikák, fotók, kisplasztikák mellett társadalmi kampányokhoz kapcsolódó tárgyak, tablóképek, jelvények és kitűzők is helyet kaptak benne.

A látogatók a múzeum zegzugos termeiben szokatlan társításokban találkozhatnak történeti és kortárs művekkel – a kiállítás ezek között teremt tematikus összefüggéseket, finoman szövődő kapcsolatrendszereket. A cím is ezt tükrözi: a művek egy kirakós logikája szerint kapcsolódnak össze. 

Egyedi helyszín: Emeleti folyosó

Valós és mesterséges identitások - BFF2025

Kurátor: Molnár Veronika, Somosi Rita

A Budapest FotóFesztivál indulása óta kitüntetett szerepet kapnak a magyar fotográfusok, évente egy-egy tematika kapcsán invitálva őket a közös gondolkodásra, diskurzusra. A klasszikus művészeti műfajok jelenének feltérképezése több tematika mentén megvalósult az elmúlt években. Ezt továbbgondolva 2025-ben a fotográfia területét (is) érzékenyen érintő és újabb kihívásokkal szembesítő mesterséges intelligencia kérdésköre kerül a fókuszba. A valós és mesterséges identitások című kiállítás az egyik legklasszikusabb műfaj, a portré területén belül vizsgálja a fotográfia és az AI lehetőségeit és kapcsolódási pontjait, bemutatva a hazai alkotók viszonyulását és alkotói praxisát a témát illetően. A portréhoz és az emberábrázoláshoz való viszonyunk fotográfusként és befogadóként is folyamatosan változik, a mesterséges intelligencia megjelenése a képalkotási folyamatban egy újabb korszak kezdetét jelzi. A Kiscelli Múzeumban kiállított alkotások tükrében láthatjuk milyen különbségek, lehetőségek, állásfoglalások dominálnak a másfél évszázados fotográfiai hagyományok és a legújabb technológia ötvözésében.

Egyedi helyszín: Ortórium

 

TÁRLAT- ÉS ÉPÜLETVEZETÉSEK:

Regisztráció a vezetésekre: https://forms.gle/2bFPuN6sftiHYRsNA

14:00 | 17:00 | 20:00 - HALLÓ? HALLÓ! | Kurátori tárlatvezetés

Ma már elképzelni sem tudjuk életünket telefon nélkül - miközben magát az eszközt manapság már a legritkábban használjuk a szó szoros értelmében vett telekommunikációra. Pedig a 19. század végén megjelent találmány gyökeres változást hozott a hétköznapi kommunikáció terén. Hogyan jött létre a telefon? Egyáltalán, valós igényre adott választ Bell készüléke? Hogyan jött létre a telefonhálózat, milyen technikai, infrastrukturális újítások kísérték? Hogyan jelent meg a nyilvános telefon a nagyvárosi köztérben? Milyen hatása volt a telekommunikációnak a társadalomra, kultúrára a 20. században? Ilyen és hasonló kérdésekre keressük a választ a BTM Kiscelli Múzeum legújabb időszaki kiállításában. 

15:00 | 18:00 | 21:00 - Kolostor, kastély... múzeum | Épületvezetés

Ki építtette a kiscelli kolostort? Mi köze Mariazellnek Kiscellhez? Na és a Zichy család több generációjához? A Kiscelli Múzeumnak otthont adó óbudai épület a trinitárius szerzetesek kolostoraként kezdte, volt katonai raktár és hadikórház, majd kastéllyá alakította át a vagyonos Schmidt Miksa, a szeretőjéről, Mágnás Elzárol elhíresült bécsi bútorgyáros. A sétán megismerkedhetnek az épület történetével, és megtekinthetik a kolostor kriptáját, amely csak vezetéssel látogatható.

15:30 | 18:30 - KIRAKÓS 77+7 MŰBŐL | Kurátori tárlatvezetés

A látogatók a múzeum zegzugos termeiben szokatlan társításokban találkozhatnak történeti és kortárs művekkel – a kiállítás ezek között teremt tematikus összefüggéseket, finoman szövődő kapcsolatrendszereket. A cím is ezt tükrözi: a művek egy kirakós logikája szerint kapcsolódnak össze. 

16:00 | 19:00 - Kastély és Hollywood – a múzeumépület mint forgatási helyszín | Tematikus épületséta

A kiscelli kastély nem csak műtárgyaknak és kiállításoknak ad otthont, hanem az utóbbi években egyre többször jelenik meg mozifilmek, sorozatok kulisszájaként is. A séta során néhány ilyen, a múzeum épületében forgott magyar film és hollywoodi szuperprodukció helyszínét járjuk be, a 19. századi korcsolyapályától a velencei kápolnán át a fantasy filmek misztikus díszleteiig.

18:00 - Valós és mesterséges identitások - BFF2025 w/ CSALÁR BENCE

A valós és mesterséges identitások című kiállítás az egyik legklasszikusabb műfaj, a portré területén belül vizsgálja a fotográfia és az AI lehetőségeit és kapcsolódási pontjait, bemutatva a hazai alkotók viszonyulását és alkotói praxisát a témát illetően. A portréhoz és az emberábrázoláshoz való viszonyunk fotográfusként és befogadóként is folyamatosan változik, a mesterséges intelligencia megjelenése a képalkotási folyamatban egy újabb korszak kezdetét jelzi. 

19:00 | 22:00 - Műtárgyak a szabadban | Tárlatvezetés

A kiállított tárgyakon keresztül leképezhető a múzeum gyűjtéstörténeti, illetve kiállítási stratégiája. Valamint a műtárgyakon végigkövethetőek a művészet történetének bizonyos szakaszai is. Ez teremti meg tehát azt a kontextust, amiben értelmezhetővé válik, hogy miért kerül egymás mellé egy római kori szarkofág, egy XIX. századi oszlopfő vagy egy kortárs műalkotás.

 

WORKSHOPOK:

14:00-18:00 KÉPFARAGÓ MŰHELY w/ HORVÁTH KRISZTINA

A Képfaragó Műhelyben az újrahasznosítás tárgya a kép, egy fotó, egy pillanat. Fotókat hasznosítunk újra egyszerű kézműves technikák segítségével. Képeket alkotunk fényképezőgép nélkül. Játszunk a fotó anyagával és történetével.

14:00-18:00 PICAROUND közösségi színező w/ BOKOR NÁNDOR

Picaround - 21. századi képalkotó módszer, színező, melyet a kör szélétől befelé haladva, egy színnel kell kiszínezni. A felnőtt színezők új generációja. A kifestett kép messziről nézve megdöbbentően plasztikus, fényképszerű. A felnőtteknek (is) szóló színező kreatív és meditatív kikapcsolódást nyújt, pihentető és stresszoldó hatású alkotásra hív, segíti alkotó energiáink áramlását, örömet okoz. Színezni mindenki tud. Színezni jó!

16:30-18:30 Irány a Képtár! | Játékos képzőművészeti kirakós

Légy részese a képtári kirakós felfedező játéknak a Kiscelli Múzeum zegzugos tereiben a Fővárosi Képtár új, "Kirakós hetvenhét + 7 műből" című időszaki kiállításán!

Fedezz fel történeteket az ódon falak között!

Kalandozz velünk a színek, vonalak, formák, anyagok és művészi technikák világában!

 

ZENE:

16:00-18:00 Vaghy & Charmey | Zongoraszett a Templomtérben

Vaghy:  Vaghy (Varga Dávid) a hazai ambient és posztklasszikus zenei szcéna egyik legmarkánsabb előadója. Zongorista, zeneszerző és producer, aki akusztikus és elektronikus világokat elegyít sajátos, filmzeneszerű hangképekké. Élő fellépésein gyakran használ looper pedált, analóg szintetizátorokat, delay effekteket és textúrákat épít egymásra. Zenéje egyszerre introspektív és emelkedett, mélyen hat az érzelmekre. A koncertek során mindig igyekszik egy „belső utazás” élményét nyújtani – olyan zenei világot, amelyben a hallgató önmagára találhat. 

Charmey: Charmey, polgári nevén Marc Charmet, francia születésű zongorista és zeneszerző a modern klasszikus és ambient zene határterületein mozog. Élő koncertjein gyakran improvizál, miközben a közönség csendes figyelme és a tér atmoszférája irányítja a zene alakulását.

20:00-22:00 CSóNaK - Csak neked Kiscell!

 

KÖNYVÁSÁR:

KÖNYVEK! Ki a raktárból! | Múzeumi könyvvásár

A Múzeumok Éjszakájára érkezők válogatott kipakolást láthatnak a BTM Kiscelli Múzeum elmúlt éveinek kiadványaiból. Az installáció elemein számos nagysikerű időszaki kiállításunk katalógusa kerül kedvezményes könyvásárra. Böngésszék, válogassák, vegyék, vigyék haza magukkal!

 

GASZTRO:

Mókusch kávézó és tortaműhely

5 és fél éve szorgoskodunk a Várfok utcában - házias pitékkel, mindenféle ízkombinációban ami eszünkbe jut, helyben készített chai latte alappal, szezonális-saját gyűjtögetésű mindenfélékből főzött szörpökkel, lekvárokkal és finom teákkal vendégeljük kis odunkban a hozzánk betérőket. Tavasszal-nyáron virágokkal-termésekkel díszített sütik és tortaköltemények kerülnek ki a kezeink közül. Ezt a mókusch hangulatot szeretnénk vinni magunkkal a múzeumi éjszakába is, reméljük nektek is tetszeni fog amit mi képviselünk.

Fragola fagylalt

A fagylaltok különleges minősége, magas gyümölcs hányada, az éttermeinkben elkészített ízletes, egyedi ízkreációk, a folyamatos megújulás és innováció a Fragola láncot a város emblematikus szereplőjévé emelte. A csapatunk szinte egy nagy család. A barátságos légkör, a kedves vendéglátói attitűd, a jó hangulat Nekik, és a pozitív cégkultúrának köszönhető.

A legnagyobb elismerés a családunk számára az, amikor a visszatérő vendégek úgy nyilatkoznak az itt töltött órákról, hogy “A Fragola egy napsütötte életérzés”.