2023 - Nyárzáró Kiscelli Nap
Nyárzáró családi programunkra kreatív foglalkozásokkal, tárlatvezetésekkel, filmvetítéssel, finom falatokkal és Balaton koncerttel készülünk.
Fontos információ: A múzeum ezen a napon 12 órakor nyit!
Programjegy: 2.500 Ft. 14 éven aluliaknak a belépés díjtalan.
Online jegyvásárlás: https://tinyurl.com/snh76rme
A tárlatvezetéseken való részvétel regisztrációhoz kötött: https://forms.gle/Utc2EUjeY4jDeADE8
TÁRLATVEZETÉSEK
14:00 Ki a raktárból 2.: Árnyékban: Női alkotók művei a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár gyűjteményéből, 1900-1950 | Molnárné Aczél Eszter kurátori tárlatvezetése
A Ki a raktárból! kiállítássorozat első része tavaly a Fővárosi Képtár 19. századi anyagából mutatta be a női alkotók munkáit, a most nyíló tárlathoz pedig 1900 és 1950 között készült műveket válogattunk. Már a tárgyak mennyisége is mutatja, hogy a 20. század első felében teljesen új korszakban járunk, a korábbiakhoz képest jóval több női művész kezétől származó művet őrzünk. Undi Mariskától, Gross-Bettelheim Jolántól, vagy Gráber Margittól ráadásul jelentős anyaggal rendelkezünk, ezért a mostani kiállításon ők több tárggyal szerepelnek. Egy különleges hangú, mára teljes feledésbe merült művész, Kósa Mária szobrai és grafikái pedig felfedezésre várnak.
14:30 és 16:30 és 18:30 Épületvezetés kriptatúrával
Ki építtette a kiscelli kolostort? Mi köze Mariazellnek Kiscellhez? Na és a Zichy család több generációjához? A Kiscelli Múzeumnak otthont adó óbudai épület a trinitárius szerzetesek kolostoraként kezdte, volt katonai raktár és hadikórház, majd kastéllyá alakította át a vagyonos Schmidt Miksa, a szeretőjéről, Mágnás Elzárol elhíresült bécsi bútorgyáros. A sétán megismerkedhetnek az épület történetével, és megtekinthetik a kolostor kriptáját, amely csak vezetéssel látogatható.
15:30 Nyugati tér - Kapu a városra | Maczó Balázs kurátori tárlatvezetése
A Nyugati tér Budapestnek talán a legkevésbé látványos tere. Valójában egy nagy útkereszteződés, amit az elmúlt évtizedek során próbáltak ugyan közteresíteni, de a rajta áthaladó óriási forgalom miatt ezt nem igazán tudjuk élvezni. A tér történetét csak úgy tudjuk megérteni, ha az itt találkozó különböző városrészek múltjába is belekóstolunk. Ez a tér ugyanis két világ határán alakult ki, és ez nagyban meghatározta karakterét. Elválasztotta a tágabb értelemben vett belvárost a külvárostól. Nem csak fizikai, építészeti értelemben, de elmondható ez ideológiai, esztétikai vagy a közízlés tekintetében is. A Nyugati tér így vált akarva-akaratlanul is kapuvá, amit ha felnyitunk, nagyon sok érdekes információ borul majd ránk.
16:30 Kiscelli Park. Vadregényes kastélykert | dr. Rostás Péter parksétája
Az egykori Schmidt-kastély angolparkja sok kincset rejt. A Kiscelli Múzeum mellett elterülő vadregényes erdőben találunk apró kápolnát, barokk kapu műkő másolatát, kálváriát, ledőlt kőszobrot, százéves gesztenyefát és még számtalan emléket, melyek valaha egy gondosan kialakított park díszei voltak. Ennek a környéknek a történetét mutatja be parksétánk.
17:30 A jólfésültség története. Fodrászipari forradalom Budapesten | Maczó Balázs tárlatvezetése
Hogyan lett a felcserből barber, a fodrászból stylist?
Szalonevolúció: iparosodás, villamosítás, női emancipáció, higiénia
Fodrászatok magán és állami tulajdonban, szövetkezet, székbérlet, franchise
A céhektől az ipartanodákig, a szakmunkásképzőtől az akadémiákig
Fodrászversenyek és fodrászbálok, nevezetes budapesti fodrászok
Vidal Sassoon és a nyeső/olló eszközváltás
A vízhullámtól a dauerig, a kobaltnitráttól az ammóniamentességig
Bubi és pillangóhaj, pompadúr és mullet
Divatikon tábornokok és focisták, filmcsillagok és influenszerek
Göndörközösség és Bajusztársaság
… a tárlatvezetésen kiderül.
17:30 Szárnyalás-Vol-Flight. Reigl Judit figurális festészete | Gát János és Róka Enikő kurátori tárlatvezetése
Reigl Judit születésének századik évfordulóját kiállításokkal ünnepli számos európai és hazai múzeum. A Kiscelli Múzeum–Fővárosi Képtár tárlata a berlini Neue Nationalgalerie és a budapesti Szépművészeti Múzeum kiállításait köti össze: míg az előző a művész legismertebb alkotói korszakát, az 1950-es és 1980-as évek közötti festményeit tekinti át, az utóbbi Reigl munkásságának első és utolsó éveiből válogat. A Kiscelli Múzeum–Fővárosi Képtár tárlata e két kiállítás törzsanyaga közötti periódusra fókuszál, és első ízben mutatja be, hogy milyen jelentős helyet foglalt el Reigl Judit egész életművében az emberábrázolás.
A kiállítás a művész hagyatékát őrző és a szerzői jogokkal rendelkező párizsi alapítvánnyal, a Fonds de dotation Judit Reigllel együttműködésben valósul meg.
KREATÍV PROGRAMOK
14:00 - 18:00 Frizuraszitázás | Letterpress Workshop
Szitázz pólóra, papírra, vászontáskára! Válassz a kiállításban szereplő, jólfesült hírességek frizurái közül és nyomtasd saját vagy a múzeumban vásárolt textilre szakavatott nyomdász segítségével!
15:00 - 17:00 Családi böngésző
A vállalkozó kedvű családok közös böngésző játékra indulhatnak a Fővárosi Képtár női alkotók sosem látott műveit bemutató időszaki kiállításán.
A kisebbek keresgélhetnek, a nagyobbak képzeletben akár műgyűjtők is lehetnek.
FILMVETÍTÉS + KEREKASZTAL BESZÉLGETÉS
17:00 - 18:30 Az elveszett nagypapa, 2018
Rendező: Kurutz Márton, Borsody István
Forgatókönyvíró: Kurutz Márton, Borsody István
Operatőr: Kiss Sándor, Kiss Soma
Szereplők: Bárány Róbert, Kurutz Márton
Műfaj: dokumentumfilm
1996-ban egy budapesti ház padlásán régi filmtekercsekre bukkantak. A megtalálók nem sokat tudtak a szalagok eredetéről. Csak arra emlékeztek, hogy az azóta elhunyt családfőre egy kollégája több tekercs filmet bízott a második világháború idején. Később kiderült, hogy a kolléga, akit deportáltak, tehetséges amatőrfilmes volt, a gyűjtemény pedig az ő, Deutsch Richárd hagyatéka. A filmes családját és örököseit évtizedekig sehogyan sem sikerült megtalálni. Húsz évvel később azonban jelentkezett egy férfi, aki azt gyanította, hogy a filmeket nagyapja készítette. A dokumentumfilm egy izgalmas nyomozás története, amelyben a megtalált tekercsek és a digitális archívumok segítségével a néző szeme előtt bomlik ki egy 20. századi budapesti zsidó család története.
KONCERT
19:00 Balaton zenekar
A Balatont 1979-ben alapította a Tarr Béla filmek zenéjét is jegyző Víg Mihály és Hunyadi Károly. A zenekar első koncertjét az URH zenekarral közösen adta 1980-ban, a Kulich Gyula téri pszichiátriai intézet udvarán. Ez után a Balaton a magyar underground színtér fontos szereplőjévé vált, egy időben szorosan együttműködött az Európa Kiadó zenekarral, illetve a Trabanttal, s hosszabb-rövidebb szünetek és tagcserék után ma is működik. A közelmúltban jelent meg Ady verseket tartalmazó CD-je.
A nyár utolsó fagyizási élményét a DON BOSCO Cukrászda hozza el.