Külső-kelenföldi református templom
Külső-kelenföldi református templom
1115 Budapest, Ildikó tér 1.
Építész: Szabó István
Tervezés: 1978, építés: 1981
Dokumentálás: 2020. február
Fotók: F. Szalatnyay Judit, koncepció: Branczik Márta, munkatárs: Gál Csaba
Az épület dokumentálása a 17. Nemzetközi Építészeti Biennále Othernity – Modern örökségünk újrakondicionálása című, magyar kiállítási projekttel együttműködve készült.
Az épület ismertetései:
HELYI ÉRTÉK - A Külső-Kelenföldi Református Egyházközség temploma. Újbuda Televízió, 2012.11.27.
Kovács Dániel: Kelenföldi űrhajó, beszállás csak hívőknek. HG.hu, 2012.04.01.
Pesti Monika: Nyitottan az ég felé: a külső-kelenföldi református templom. Építészfórum, 2020.07.07.
Boros Géza: Ufó zuhant a panelházak közé. Ludwig Múzeum Blog, 2021.04.15.
Különleges módon, különleges anyagokból jött létre az 1980-as évek legelején az Ildikó téri református templom. Magyarországon a szocialista államrendszer még ebben az időszakban sem támogatta, inkább csak megtűrte a vallási életet. Az egyházak, gyülekezetek elsősorban saját híveik adományaira, esetleg külföldi egyházi segítségre számíthattak. Mindennek ellenére ez a helyzet erősítette az összefogást, a kreatív energiák és a korabeli „civil kurázsi” érvényesülését. Ilyen önálló kezdeményezés nyomán, egyszerű építési anyagokból alkotta meg Szabó István a katolikus Farkasréti Mindenszentek plébániatemplomot, és az építész e munkája alapján kapta meg a kelenföldi református gyülekezet felkérését is. Az eredetileg kiállítási pavilonok, ideiglenes építmények számára (Szabó István munkája alapján) kifejlesztett Kipszer-térrács szerelése olcsó és gyors volt. A hatszög alapú, döntött hasáb alakú épület falait és tetejét a csillag-alakzatokban összekapcsolt térrács alkotja, oldalait trapézlemezzel, felül pedig szűrt fényt adó drótüveggel borították be. Az oldalfalakat szigeteléssel, a tetőt pedig árnyékolókkal védték a felmelegedéstől, de mivel az építési anyagok nem erre a felhasználásra készültek, a szigetelés így sem lett megfelelő.
A templom egyetlen nagy osztatlan tér, szimbolizálva a református hívők közösségi összetartozását, fókuszában pedig a rovátkolt felületű mázas kerámia lapokkal burkolt, élénk sötétkék színével hangsúlyossá tett szószék és az úrasztala áll.
A templom előtt álló elektromos harang Bartha Zsuzsa ötvös alkotása.
Galéria
Vissza a főoldalra: Virtuális leletmentés